Które kwiaty są najtrwalsze? Które sprawdzą się w ekstremalnych warunkach? Przedstawiamy 10 według nas najtrwalszych gatunków kwiatów, sprawdzonych przez nas i stosowanych z powodzeniem w różnych dekoracjach od kompozycji na recepcję po florystykę ślubną.
1. Storczyk Cymbidium
Bardzo trwałe i jednocześnie eleganckie, dekoracyjne kwiaty. Występują w szerokiej palecie barw, delikatnie i subtelnie pachną. W Polsce nie są uprawiane z uwagi na zbyt duże koszty produkcji. Sprowadzane są zatem z upraw zagranicznych. Pamiętać należy jednak, że nie kwitną przy wysokich temperaturach, tak więc trudno spotkać je latem, a jeśli już występują, to są bardzo drogie. W zamian wzbogacają zimową ofertę kwiatów, kiedy to ograniczona jest ilość dostępnych gatunków kwiatów ciętych do roślin uprawianych w szklarniach lub sprowadzanych. Kwiatostan można podzielić i z poszczególnych kwiatów układać zachwycające kompozycje. Cymbidium nie potrzebuje wiele wody, dlatego świetnie sprawdza się w dekoracjach opartych na różnego typu konstrukcjach, w których kwiaty umieszczane są w szklanych fiolkach. Chętnie używany zimą do biurowych dekoracji recepcji.
2.Storczyk Phalaenopsis – Ćmówka
Jeden z najbardziej popularnych w Polsce storczyków, znany bardziej jako roślina doniczkowa. Świetnie sprawdza się także na kwiat cięty. Jest trwały, wdzięczny , elegancki. Występuje w barwach chłodnych – od czystej bieli po róż i fiolet. Są też odmiany nakrapiane lub o kolorowych użyłkowaniach. Zdarzają się też łososiowe czy pistacjowe. Doskonały do aranżacji w wąskich wazonach, bądź do kompozycji z kwiatów w przezroczystym szkle. Lubiany jako akcent w wiązankach ślubnych, doskonały jako kwiat główny w biżuterii floralnej.
3.Eustoma
Delikatna z wyglądu jest jednak bardzo wytrzymała. Puszysta i wdzięczna. Lubiana bardzo we florystyce ślubnej bo świetnie nadaje się do wiązanek, a także długo wytrzymuje bez dostępu do wody, dzięki czemu można z niej bezpiecznie tworzyć butonierki, biżuterię floralną i dekoracje na samochód. Występuje w kolorach chłodnych: od jasnej zieleni, przez biel i róż po bardzo ciemny fiolet.
4.Alstromeria
Niezwykle trwała. Kwiaty zebrane w baldachogrono, przypominają nieco lilie. Potocznie zwana jest z resztą Peruwiańską Lilią lub Lilią Inków z racji pochodzenia. Jej paleta barw jest bardzo szeroka, bo obejmuje kolory zarówno zimne jak i ciepłe. To o czym należy pamiętać, to fakt, że kwiaty alstromerii są trwalsze niż jej liście. Dlatego przed ułożeniem z niej kompozycji kwiatowej należy łodygę i kwiatostan dokładnie oczyścić z liści.
5.Lilie
Lilie również zaliczamy do grupy roślin trwałych. Pamiętać należy jednak by starać się wybierać lilie niepachnące – czyli kwiaty z grupy lilii azjatyckich. W przypadku kompozycji na recepcję czy dekoracji, która stać będzie w miejscu uczęszczanym przez ludzi, zapach może bardziej szkodzić niż pomagać. Lilie mają dodatkową zaletę w postaci dostępności kolorów, dzięki czemu dają pole do popisu w różnych dekoracjach. Nadają się do też do wysokich kompozycji i bukietów. Aby jeszcze przedłużyć ich trwałość liliom usuwa się pylniki. Taki zabieg dodatkowo uchroni nas przed ubrudzeniem.
6.Goździki
Goździki nareszcie wracają do łask. Przypięto im łatkę kwiatu komunistycznego, bo pojawiały się zawsze na Pochodzie Pierwszomajowym, a i na Dzień Kobiet rozdawano go w zestawie z rajstopami. Kojarzy się tez z pogrzebem i wiązankami pogrzebowymi– zupełnie nie rozumiem czemu. Goździki są ekstremalnie wręcz trwałe – mogą stać w wazonie nawet 3 tygodnie. Długo stoją tez bez wody. Świetne na ślubną dekorację auta bo nie straszny im nawet upał. Występują w kolorach tęczy – wyhodowano nawet odmiany fioletowe. Występują w dwóch rodzajach :
-tak zwany goździk standardowy –duży, pojedynczy kwiat na łodydze
-oraz goździk gałązkowy -jak sama nazwa wskazuje w postaci gałązki z kilkoma kwiatami , drobniejszymi niż kwiat goździka standardowego.
7.Amarylis – zwartnica
Amarylis (a tak naprawdę Hippeastrum czyli zwartnica) to również bardzo trwały kwiat. Amarylis i zwartnica to wzasadzie dwie różne rośliny, należą do tej samej rodziny amarylisowatych i ich kwiaty są bardzo podobne, ale różnią się morfologią i cyklem kwitnienia. W sprzedaży jednak spotyka się zwartnicę pod nazwą amarylisa i już. Botanika nie ma tu widać wiele do gadania. 🙂
Kwiaty na prostej, grubej i pustej w środku łodydze mają piękny trąbkowy kształt, są dosyć okazałe i eleganckie. Najobficiej występują w sprzedaży zimą – coraz częściej kojarzone są z Bożym Narodzeniem. Doskonałe na wysokie bukiety, dekoracje recepcji czy zimowe wiązanki ślubne. Najczęściej spotyka się je w kolorze głębokiej czerwieni, bieli, w kolorze szampana czy łososiowym.
8.Cantedeskia potocznie zwala kallą
Z cantedeskią jest podobnie jak z amarylisem – ludzie upraszczają sobie i nazywają ją kallą, choć kalla w istocie jest zupełnie inną rośliną. Ale że większości ludzi kwiat cantedeskii kojarzy się z nazwą ‘kalla’ to tę nazwę powszechnie się stosuje. Cóż że botanicznie niepoprawnie?
Tak więc „kalla” także jest niezwykle trwałym kwiatem. Jej proste i eleganckie kwiaty są najczęściej stosowane w wiązankach ślubnych, dekoracjach aut i jako kwiaty na recepcję. Najłatwiej dostępne latem. Paleta barw już jest bardzo szeroka a hodowcy nowych odmian prześcigają się co roku w propozycjach nowych zestawów kolorystycznych.
9.Słoneczniki
Można powiedzieć, że te kwiaty to jeden z naszych narodowych skarbów. W naszym klimacie rosną niemal bez wysiłku. Od lata do późnej jesieni słoneczniki są dostępne w ogromnych ilościach i przystępnych cenach. Wdzięczne i sielskie bardziej kojarzone są z dekoracjami o charakterze rustykalnym. Stąd częste jego użycie w sezonowych bukietach. Nasza Pracownia z powodzeniem wprowadziła je także na „salony” jako kwiaty do dekoracji recepcji. W surowych, nowoczesnych wnętrzach ten wiejski, można by powiedzieć kwiat, również odnalazł się doskonale.
Pamiętać jednak należy o kilku sprawach:
słonecznik potrzebuje dużo wody, jest kwiatem, który szybko „wypija” wodę z wazonu, a tej której nie wypije – zabrudzi. Dlatego jeśli nie jesteśmy w stanie zmieniać mu wody – najlepiej go aranżować w nieprzezroczystych naczyniach.
10.Margerytki
Królowe nieśmiertelności. Bardzo wytrzymałe. Owiane jednak złą sławą, wielu kojarzące się z tandetą bądź wiązankami pogrzebowymi. Margerytki jednak to nie tylko „gałązkowe stokrotki” o owalnych płatkach i z żółtym oczkiem. Odmian margerytek jest obecnie tak dużo i tak są zróżnicowane, że człowiek „nie z branży” często myśli, że to zupełnie inny kwiat. Są odmiany o igiełkowych płatkach, są odmiany pełne, przypominające dalie, są odmiany pomponowe, grupa odmian ‘santini’ – całe bogactwo wzorów, kolorów, form i kształtów. A do tego trwałe bogactwo. Z powodzeniem zdobią blaty recepcji, wypełniają kompozycje układane w gąbce, są dodatkiem do bukietów i koszy. Urozmaicają szereg różnych kwiatowych dekoracji choć mogą stanowić też ich główny motyw.